Staff


Management

Director
Prof Dr Hubertus Gaßner

Assistant to the Director
Dr Daniel Koep

Secretariat Director
Margit Brinckmann
  Managing Director
Dr Stefan Brandt

Assistant to the Management Direction
Nora Kathmann

Secetariat Managing Direction
Christine Dunemann
  Staff Department  
Fundraising & Sponsoring
Anuschka Lichtenhahn (Head)

Sponsoring

Gesa-Thorid Huget

Assistant
Sonia Mahnkopf (parental leave)
Konstanze Jäger
  Human Resource Management
Anastasia Panagiotopulu

Controlling & Finance
Marco Smailus (Head)
Cash Coordination/Ticket Office
Jörg Reinholz
Accounting
Veronika Kossek
  Communication  
Marketing
Dr Jan Metzler (Head Communication)

Visitor's Office
Anna Schröder-Weisel (Head)
Vilma Campestrin, Ulrike Heuer
Christine Gerdum, Anna-Lena Schuhmacher

  Press Officer
Mira Forte

Public Relation and Social Media
Martina Gschwilm

  Education  
Wybke Wiechell (Head)
Ute Klapschuweit

Katharina Bühler (parental leave)
Alke Vierck
Sophie Winckel
  Events, Programme and Renting  
Susanne Schatz (Head)
Agnes Krummrich (Assistant)
  Security Guards
Margarethe Thams
Achim Ottlinger
  Collections  
Old Masters
Dr Sandra Schmidt

19th Century
N. N.

Modern Art
Dr Karin Schick

Contemporary Art
Dr Brigitte Kölle
Dr Petra Roettig

Curator exhibitions
Dr Annabelle Görgen-Lammers

Provenance/Archive
Dr Ute Haug

Bookbinder
Anja Zuschke

Secretariat Collection
Ursula Trieloff (Coordination)
Ursula Glowczewski
Ingrid Beckmann
  Departments of Prints and Drawings
Dr Andreas Stolzenburg

Project Work
Dr des Jonas Beyer
Dr David Klemm
Christoph Irrgang

Art Handling
Department of Prints and Drawings
Michael Schramm
Sören Schubert
Ursula Sdunnus

Library
Andrea Joosten (Head)
Ursula Fischer
Monika Wildner

Curatorial Assistance
Anna Heinze
Merle Radtke
Neela Struck
  Conservation and Restoration  
Old Masters
Silvia Castro (Head)

19 th Century
Eva Keochakian

Modern Art
Heike Schreiber

  Contemporary Art
Barbara Sommermeyer

Prints, Drawings, Photography
Sabine Zorn (parental leave)
Gerlinde Römer

Volonteer Conservation
Lena Bühl

  Coordination Exhibitions  
Anne Barz (Head)

Registrar
Konstanze Jäger
Meike Wenck

Media Technician
Tobias Boner

  Technical Exhibition Management
N. N.

Art Handling
Ulugbek Ahmedov
Sebastian Conrad
Peter Hochkamer
Karl-Heinz Schneider
Holger Schumacher

  Building and Security
 
Ralf Suerbaum (Head)

Building Service
Wolfgang Ernst


Houseworker

Thomas Schmid
  Facility Manager
Volker Ruge

IT-System Administrator
Dr Elisabeth Kenter